Mikrotik RB911G-2HPnD
Mikrotik RB911G-2HPnD, yüksek güçlü 2,4GHz kablosuz kartı olan küçük bir kablosuz yönlendiricidir. Gigabit portu, 802.11n kablosuz hızlarının tüm potansiyelinden faydalanmaya yardımcı oluyor.
Hem Ethernet hem de MMCX portlarına 16kV ESD koruması sağlamıştır.
Teknik Özellikleri
| Details | |
|---|---|
| Product code | RB911G-2HPnD |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | AR9342 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 600 MHz |
| Dimensions | 105x105mm |
| License level | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 128 MB |
| Storage type | NAND |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Suggested price | $49.00 |
Powering
| Details | |
|---|---|
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 6-30 V |
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 6-30 V |
| Max power consumption | 10 W |
Wireless
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Wireless 2.4 GHz chip model | AR9342 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100/1000 Ethernet ports | 1 |
Other
| Details | |
|---|---|
| PCB temperature monitor | Yes |
| Voltage Monitor | Yes |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | FCC |
Datasheet İçin Tıklayın.
Ethernet test results
| RB911G-2HPnD | AR9342 1G 1 port test | ||||||
| Mode | Configuration | 1518 byte | 512 byte | 64 byte | |||
| kpps | Mbps | kpps | Mbps | kpps | Mbps | ||
| Bridging | none (fast path) | 81.0 | 983.7 | 232.0 | 950.3 | 269.6 | 138.0 |
| Bridging | 25 bridge filter rules | 81.0 | 983.7 | 86.0 | 352.3 | 87.6 | 44.9 |
| Routing | none (fast path) | 81.0 | 983.7 | 210.0 | 860.2 | 226.9 | 116.2 |
| Routing | 25 simple queues | 81.0 | 983.7 | 103.9 | 425.6 | 106.6 | 54.6 |
| Routing | 25 ip filter rules | 56.8 | 689.8 | 59.6 | 244.1 | 60.5 | 31.0 |


