Mikrotik LHG XL 2
Mikrotik LHG XL 2, (LHG), devrimsel bir fiyata entegre çift kutuplu ızgara anteni bulunan kompakt ve hafif bir kablosuz cihazdır. Noktadan noktaya bağlantılar veya CPE olarak kullanmak için idealdir.
Mikrotik LHG XL 2, uzun mesafeler için 21 dBi ızgara anteni ile donatılmıştır.
Teknik Özellikleri
| Details | |
|---|---|
| Product code | RBLHG-2nD-XL |
| Architecture | MIPSBE |
| CPU | QCA9533 |
| CPU core count | 1 |
| CPU nominal frequency | 650 MHz |
| Dimensions | Ø 550 x 245 mm |
| License level | 3 |
| Operating System | RouterOS |
| Size of RAM | 64 MB |
| Storage size | 16 MB |
| Storage type | FLASH |
| Tested ambient temperature | -40°C to 70°C |
| Suggested price | |
Powering
| Details | |
|---|---|
| PoE in | Passive PoE |
| PoE in input Voltage | 10-30 V |
| Number of DC inputs | 1 (PoE-IN) |
| Max power consumption | 5 W |
Wireless
| Details | |
|---|---|
| Wireless 2.4 GHz Max data rate | 300 Mbit/s |
| Wireless 2.4 GHz number of chains | 2 |
| Wireless 2.4 GHz standards | 802.11b/g/n |
| Antenna gain dBi for 2.4 GHz | 21 |
| Wireless 2.4 GHz chip model | QCA9533 |
| Wireless 2.4 GHz generation | Wi-Fi 4 |
Ethernet
| Details | |
|---|---|
| 10/100 Ethernet ports | 1 |
Certification & Approvals
| Details | |
|---|---|
| Certification | CE/RED, FCC, IC, EAC, ROHS |
Wireless specifications
| 2.4 GHz | Transmit (dBm) | Receive Sensitivity |
|---|---|---|
| 1MBit/s | 25 | -100 |
| 11MBit/s | 25 | -93 |
| 6MBit/s | 25 | -94 |
| 54MBit/s | 22 | -80 |
| MCS0 | 25 | -94 |
| MCS7 | 21 | -75 |
Datasheet İçin Tıklayın.
Ethernet test results
| RBLHG-2nD-XL | QCA9533 100M one port test | ||||||
| Mode | Configuration | 1518 byte | 512 byte | 64 byte | |||
| kpps | Mbps | kpps | Mbps | kpps | Mbps | ||
| Bridging | none (fast path) | 8.1 | 98.4 | 23.5 | 96.3 | 173.6 | 88.9 |
| Bridging | 25 bridge filter rules | 8.1 | 98.4 | 23.5 | 96.3 | 82.2 | 42.1 |
| Routing | none (fast path) | 8.1 | 98.4 | 23.5 | 96.3 | 160.8 | 82.3 |
| Routing | 25 simple queues | 8.1 | 98.4 | 23.5 | 96.3 | 118.7 | 60.8 |
| Routing | 25 ip filter rules | 8.1 | 98.4 | 23.5 | 96.3 | 53.9 | 27.6 |






